Poznaj

Ewelinę Jastrząbek

Jestem ekspertem w firmie CREDO FINANSE. Swoje 16 letnie rozległe doświadczenie nabyłam pracując w pierwszej kolejności jako Doradca ds. Kredytów Gotówkowych, następnie w Departamencie Kredytów Firmowych i Dziale Kredytów Hipotecznych. Lata mojej pracy wzbogaciły mnie o wiedzę, która pozwala mi płynnie poruszać się w ”Świecie Finansów”.

UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE

CO BRAĆ POD UWAGĘ, WYBIERAJĄC POLISĘ NA ŻYCIE?

Wybór polisy na życie powinien być przede wszystkim świadomy. Nie może opierać się wyłącznie na naszych albo czyichś poradach. Aby wybrać dla ubezpieczenie, przede wszystkim powinieneś dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Możesz oczywiście zrobić to wspólnie ze specjalistą w branży polis. Jeżeli należysz do osób, którym na samo słowo „polisa” więdną uszy, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Postaram się wytłumaczyć Ci w jak najbardziej przystępny i jak najprostszy sposób wytłumaczyć, co właściwie się kryje pod tym terminem. Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiedzieć na Twoje pytania.

Czy polisa ubezpieczeniowa to inwestycja?

Wiele osób traktuje ubezpieczenia jako opcję inwestycji. Nie jest to jednak dobry sposób myślenia. Opiera się on na błędnych założeniach, które mogą przyczyniać się do późniejszego odczuwania zawodu. Między polisą ubezpieczeniową a inwestycją istnieją bowiem różnice, które mają zasadnicze znaczenie

Czy polisa ubezpieczeniowa to inwestycja?

Wiele osób traktuje ubezpieczenia jako opcję inwestycji. Nie jest to jednak dobry
sposób myślenia. Opiera się on na błędnych założeniach, które mogą przyczyniać się do
późniejszego odczuwania zawodu. Między polisą ubezpieczeniową a inwestycją istnieją bowiem różnice, które mają zasadnicze znaczenie

Cel

Przede wszystkim polisa i inwestycja mają różne cele. Inwestycja ma oczywiście służyć pomnażaniu pieniędzy. W przypadku polisy chodzi o uniknięcie strat w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń. Czyli decydując się na ubezpieczenie, transferujesz określone w umowie polisy rodzaje ryzyka na firmę ubezpieczeniową, która w razie wystąpienia konkretnych typów sytuacji
(tj. wypadek czy śmierć) wypłaca Tobie lub Twojej rodzinie określoną kwotę.

Wypadek

Jako przykład można tu podać wypadek samochodowy. Wyobraź sobie, że jedziesz z rodziną na wymarzone wakacje. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Nie przewidzieliście tylko jednego. W pewnym momencie ruszasz na skrzyżowaniu. Kierowca jadący po prostopadłej drodze niestety tego nie zauważa i uderza w Wasz samochód.

Niestety, twoje obrażenia są na tyle poważne, że umierasz na miejscu, a Twoja rodzina,
zamiast wymarzonych wakacji, zaczyna przeżywać podwójny dramat – psychologiczny i finansowy. Do tej pory bowiem zarabialiście na Wasze utrzymanie we dwoje – teraz ich przychody zostaną znacznie uszczuplone. Dodatkowo, jeśli Twój życiowy
partner/partnerka do tej pory nie pracowała i zajmowała się dziećmi, to będzie musiała przeorganizować całe życie Twojej rodziny. Zacznie gorączkowo poszukiwać nie tylko pracy dla siebie, ale tez żłobka dla Waszych najmłodszych dzieci. Jeśli nie zadbacie wcześniej o odpowiednie zabezpieczenie, będzie zmuszona zrobić to w ciągu kilku dni po Twoim odejściu, nie mając czasu na spokojne pogodzenie się ze stratą.

Polisa ubezpieczeniowa przydaje się właśnie w takich momentach. W niektórych przypadkach jej zakup jest zalecany, a w innych nie jest koniecznością, o czym opowiem Ci w dalszej części tekstu.

Pożar

Niestety, nikt i nigdy nie może Ci zagwarantować, że podczas Twojej nieobecności Twoje mieszkanie się nie spali. Nie musisz bowiem wcale zostawiać zapalonej świeczki, podłączonego do kontaktu żelazka ani garnka na włączonej kuchence. Wystarczy, że w Twojej instalacji elektrycznej nastąpi zwarcie, które zaprószy ogień. W takiej sytuacji Twoje mieszkanie się spali i zostaniesz bez dachu nad głową.

Straciłbyś oczywiście też dużo pieniędzy i prawdopodobnie boleśnie byś to odczuł. Dlatego właśnie decydując się na polisę, przenosisz ryzyko na ubezpieczyciela – Ty płacisz comiesięczną składkę, a firma, od której kupiłeś polisę, wypłaca Ci odpowiednią sumę pieniędzy na wypadek wystąpienia określonych zdarzeń.

Autocasco

Polisa ubezpieczeniowa może oczywiście dotyczyć również samochodu. Zwłaszcza obecnie, kiedy zdecydowana większość osób ma już co najmniej jeden własny środek lokomocji. Nie zawsze jednak masz wpływ na to, co się z nim dzieje. Możesz bowiem uczestniczyć w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę, podczas którego Twój samochód ulegnie mniejszemu lub większemu zniszczeniu.

Oczywiście nadal zdarzają się również kradzieże samochodów – mając odpowiednią polisę, możesz się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć, dzięki czemu konieczność kupienia nowego auta nie będzie dla Ciebie aż tak odczuwalna.

Dla kogo są polisy na życie?

Czy każdy powinien się ubezpieczać? Niektóre firmy sprzedające polisy mogą sugerować, że tak. Tymczasem nie każdy potrzebuje ubezpieczenia na życie. Jeśli bowiem sytuacja finansowa Twojej rodziny jest na tyle dobra, że byłaby ona w stanie się utrzymać bez Twojego wkładu, to wówczas nie ma konieczności zapewniania jej stabilności finansowej.

Polisa na życie nie przyda się również osobom, które nie założyły i nie planują zakładać rodziny, a więc nie utrzymują nikogo. W przypadku ich odejścia niczyje finanse nie ulegną bowiem uszczupleniu.

Z kolei grupą, która szczególnie potrzebuje ubezpieczenia, są rodziny osób wykonujących ryzykowne zawody, tj. prace na dużych wysokościach czy też związane z niebezpieczeństwami innego rodzaju. Szczególnie jeśli osoby tę są ich jedynymi żywicielami. W praktyce jednak ubezpieczenia na życie są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które mają istotny wkład w dochody rodziny. Ich uszczuplenie może być bowiem bardzo dotkliwe i dezorganizować życie, co szczególnie źle działa w przypadku rodzin z małymi dziećmi.

Warto przy tym pamiętać, że w całej Polsce tylko w 2022 r. zmarło ponad 448 000 osób, z czego ponad 1800 w wypadkach drogowych. Wśród nich były oczywiście osoby utrzymujące rodziny i małe dzieci… Trudno sobie wyobrazić ich ból i poczucie straty…

Ubezpieczenie na życie – co warto wiedzieć?

Podobnie jak wskazane wyżej rodzaje polis, ubezpieczenie na życie również zabezpiecza przed stratami materialnymi. Co prawda beneficjentem tego rodzaju polisy nie jesteś Ty sam, tylko Twoi bliscy, jednak nadal głównym zadaniem polisy jest zapewnienie im stabilności i bezpieczeństwa.

Co to jest suma ubezpieczenia?

Mówiąc w skrócie, w przypadku polisy na życie, suma ubezpieczenia to kwota, która twoja rodzina otrzyma od firmy ubezpieczeniowej w przypadku Twojej śmierci. Może to być np. 60 000 zł lub nawet 2 000 000 zł, w zależności od wysokości opłacanych przez Ciebie składek lub przyczyny twojego odejścia.

Decydując się na określoną sumę składek, warto się zastanowić, jakiej kwoty może potrzebować Twoja rodzina, gdyby coś złego Ci się przytrafiło. Czy będzie musiała opłacać przedszkole lub edukację twoich dzieci w jakiejkolwiek formie? Czy członkowie twojej rodziny mają jakiekolwiek kosztowne potrzeby, tj. opieka, specjalistyczne leczenie, dojeżdżanie do pracy albo uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach? Jakie będą ewentualne koszty poszukiwania pracy przez Twoją życiową partnerkę/partnera?

Istotne jest również to, na jaki okres po twojej śmierci chcesz zabezpieczyć rodzinę – może to być np. jedna lub dwie roczne pensje. Chodzi tu głównie o to, ile czasu Twoja rodzina może potrzebować na pozbieranie się po stracie i rozpoczęcie życia w nowy, przeorganizowany sposób.

Okres ubezpieczenia

Czyli to, o czym już właściwie wspominałam – czas, przez jaki Twoi bliscy będą mogli korzystać z Twojej polisy. Jeśli macie duże oszczędności, to wówczas okres ubezpieczenia może być krótszy, albo też może go nie być wcale – jeśli (np. ze względu na dobrą sytuację finansową) nie będziesz potrzebował polisy.

Część osób, które mają dzieci, decyduje się ubezpieczyć swoją rodzinę na czas do uzyskania przez nie pełnoletniości. Oczywiście dłuższy okres oznacza wyższą stawkę, więc przy podejmowaniu decyzji trzeba też wziąć pod uwagę swoje aktualne możliwości.

Czy polisa na życie musi być droga?

Cena polisy tak naprawdę w dużym stopniu zależy od nas samych i naszych preferencji. Można wybrać bowiem taką, która w razie twojej śmierci zapewni Twojej rodzinie podstawowe środki do życia, albo taką, która pozwoli im na nieco więcej (suma ubezpieczenia!) – ważne są tu przede wszystkim Wasze oczekiwania i preferencje.

Dodatki do polis ubezpieczeniowych mogą obejmować m.in. różnego rodzaju sytuacje inne niż zgon, a więc pobyt w szpitalu, chorobę czy inwalidztwo. Wiele ofert umożliwia też przeznaczanie składek na różnorodne cele, tj. oszczędności, inwestycja i oczywiście ochrona. Oprócz tego dodatki mogą się odnosić do zwiększenia liczby beneficjentów albo wydłużenia okresu obowiązywania ubezpieczenia, nawet do polisy bezterminowej.

Oprócz tego cena polisy zależy również od takich czynników, jak prawdopodobieństwo śmierci lub nastąpienia któregoś ze wskazanych wyżej zdarzeń. Bierze się więc pod uwagę m.in. wiek i stan zdrowia ubezpieczonego, a także ewentualne szkodliwe nałogi.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem ubezpieczenia dla siebie, lub też nie wiesz, czy w ogóle zdecydować się na zakup polisy, warto skorzystać z porady specjalisty. Będzie on mógł podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem oraz odpowiednio ocenić Twoją sytuację.

Nasza firma zawsze służy klientom z pasją i oddaniem – ubezpieczenia to nasz konik, dzięki czemu wiemy, jak zapewnić komfort psychiczny oraz ochronę Tobie i Twojej rodzinie. Jeśli chcesz, możemy razem z Tobą zadbać o jej bezpieczeństwo finansowe i dobre warunki życia!

Kontakt

Wypełnij formularz albo skontaktuj się już teraz:

Kręta 21/20, 50-233 Wrocław

Pn. – Pt. 09.00 – 18.00

 

Zobacz moje social media: